volyne.info
homepage
sobota,
svátek má Vilém
nastavit jako výchozí
info:
Novinky
Co se děje ve městě
Glosy a komentáře
Historie
Instituce
Kultura
Oficiální informace
Povodně
Radnice
Rodáci ve světě
Školy a vzdělávání
Sport
Stránky firem
Turistické informace
volby
Zájmové spolky

online:1
xxxxx
Už jste byli v kavárně?
Ano
Ne
Ona tu nějaká je?
Výsledky
Version 2.02

Internetový prodej automobilových výfuků – www.eshop-vyfuky.cz

Butik Radost - dámské oblečení, móda a dárky online – www.i-radost.cz
 

17.02.'12, Lenka Hlinšťáková, Školy a vzdělávání
počet přístupů: 2671
Volyně má první Světovou školu
SŠ a JŠ Volyně se stala první fairtradovou střední školou v České republice a první s titulem Světová škola v Jihočeském kraji
„ Dobrá škola myslí globálně, jedná lokálně.“ Tímto heslem se naše škola SŠ a JŠ ve Volyni řídí již od roku 2009, kdy se zapojila do mezinárodního projektu Světová škola 2, projektu sekce Varianty Člověka v tísni o.p.s. Vybraný tým studentů si zvolil jedno z témat globálního rozvojového vzdělávání - problematiku fair trade. Globální rozvojové vzdělávání má u nás ve škole své místo ve školních vzdělávacích programech. Nejvíce se těmto tématům věnují učitelé v rámci předmětů občanská nauka, zeměpis, dějepis a ekologie. Problematiku fair trade si studenti vybrali proto, že se chtěli více dozvědět o tomto tématu. Studenti školy se zajímají o problémy dlouhodobé chudoby a o životní podmínky lidí v rozvojových zemích. A právě téma fair trade je příkladem, jak převést téma z teorie do praxe, vést studenty k odpovědné spotřebě a k vědomí globálních souvislostí. K zapojení do projektu byli motivováni aktivitami z výuky o globálních problémech.
Během více než 2 let seznámili studenti v rámci projektových dnů s podstatou spravedlivého obchodu nejen všechny studenty školy, ale také žáky základních škol ve Volyni a okolí (ve Strakonicích, Vimperku). V rámci přednášek a propagace přesvědčili některé místní podnikatele k nabídce fairtradových výrobků v jejich obchodech. Projektové dny naplnily zejména pracovní dílny k tématům fair trade káva, kakao a čokoláda, banány, bavlník, práce s dokumentárními filmy a přednášky o Etiopii, Mongolsku a Severní Korei. Součástí byla vždy ochutnávka fairtradových komodit ve školní kavárně. Zapojením žáků oboru Cukrář se nabídka rozšířila o prodej čokoládových fairtradových cukrovinek. Finanční výtěžek 11 000,- Kč z prodeje těchto výrobků byl zaslán na humanitární pomoc Haiti a Somálsku. V rámci projektu Světové školy reprezentovali naši studenti Českou republiku i na mezinárodním workshopu v polském Krakově. Zde měli studenti možnost diskutovat a sdílet své zkušenosti z pořádání vlastních akcí s jinými mezinárodními školami z Rakouska, Polska, Malty a Slovenska.
V listopadu loňského roku se studenti dozvěděli z internetu o mezinárodní kampani Fairtradová města, Fairtradové školy, o iniciativě, jež koordinují v ČR Asociace pro fair trade, Na Zemi – společnost pro fair trade a Ekumenická akademie Praha za podpory Evropské unie. Poté, co si přečetli kritéria pro udělení statusu fairtradová škola, požádali zástupce Ekumenické akademie o účast na jedné ze školních akcí. Tím se rozběhl přístupový proces pro získání certifikátu. Byla založena řídící skupina, oficiálně ve svých dokumentech podporuje fair trade, pedagogové zařazují globální rozvojové vzdělání do své výuky, škola využívá fair trade produkty, ty lze ve školní cukrárně zakoupit a pořádá akce pro veřejnost a medializuje téma fair trade. Vyvrcholením všech těchto aktivit bylo v minulých dvou týdnech získání titulu Světová škola, kdy si zástupci školního týmu převzali certifikát z rukou ředitelky sekce Varianty Člověka v tísni o.p.s. Petry Skalické a herečky Simony Babčákové, která měla záštitu nad celým projektem. Jako jediná střední škola v České republice jsme se zúčastnili dne 9 2.2012 tiskové konference v Evropském domě v Praze a převzali jsme titul Fairtradová škola.
Studenti SŠ a JŠ šíří myšlenky fair trade ještě dále. Je-li fairtradová škola proč by nemohlo být fairtradové i město? A s tou představou seznámili na zasedání Rady a Zastupitelstva města Volyně zástupce města. Ti se rozhodli zapojit se do kampaně Fairtradová města. Město již splnilo čtyři z pěti požadovaných kritérií pro získání statusu a má velkou šanci se stát třetím fairtradovým městem v České republice.
Co přineslo škole zapojení do kampaně fair trade školy? Naše škola prokázala, že studentům a zaměstnancům nejsou lhostejné globální rozvojové problémy. Učitelé vychovávají a vzdělávají praktickým příkladem. Téma odpovědné spotřeby a začlenění témat do výuky je naším bonusem ve srovnání s jinými školami. Škola aktivně přispívá k naplňování veřejných cílů podpory odpovědné spotřeby a udržitelného rozvoje a vede studenty k přijetí zodpovědnosti za vytváření světa, kde mají lidé možnost žít důstojný život podle svých představ.
autor: Lenka Hlinšťáková
datum: 17.02.'12
Diskuse na téma: Volyně má první Světovou školu

| diskuse | | další články autora |
| |


RE: Hajzlové [Petr A.]
Hajzlové [Pavel Asztaloš]
Vymazání níže uvedeného článku [Vlastislav Asztaloš]
GRs6AvZ4li [IqrqVh2O]
www.volyne.info | design b4u | rs ZVD | hosting gigaweb | kontakt | reklama | redakce | spolupráce | RSS | © 2002 - 2011 b4u web !ndustry |
| kopírování a komerční využívání obsahu je dovoleno pouze se svolením autora |