Letní tábor pod Bethánem

18.07.2020

Začátek tábora byl ve znamení přívalových dešťů. S houfem mnoha pobíhajících nohou to znamenalo pěkné množství bahna. Pro zkušené táborníky není bláto překážkou, a tak jsme bahenní lázně překonali s úsměvem na rtech a díky sluníčku vysušili kaluže i mokré botičky. Nálada a hry se letos nesly v duchu starověké Anglie, krále Artuše a rytířů kulatého stolu. První večer při svitu měsíce zažehl kouzelník Merlin oheň a před překvapené děti-panoše vystoupil sám král Artuš, aby oznámil, že postaví kulatý stůl, okolo stolu hrad a kolem něj město, jež Camelot zváti se bude. Král postrádal po dlouhých bojích mnoho rytířů. Hledal tedy novou rytířskou družinu, která by ke kulatému stolu zasedla. Vyzval všechny přihlížející k prokázání chrabrosti, ctnosti a čistého srdce, protože to jsou vlastnosti hodné pravého rytíře. Panoši museli projít mnoha zkouškami a utkat se v mnoha kláních, než je mohl král Artuš pasovat na rytíře. Pokud se rytířem stali, mohli se večer zúčastnit zasedání u kulatého stolu. Tam mohli navrhnout změny programu či mít jiné připomínky k dění na táboře, odnášeli si odtud také různé informace. Například rozhodli o konání noční hry místo diskotéky. Děti se proto velmi snažily a nakonec se rytířem staly všechny. Jako odměnu ve hrách obdržely rytířské družiny Královský prapor. Speciálním druhem her byla Rytířská klání, jichž bylo šest – rovnovážný souboj, střelba na pohyblivý cíl, zápas v zemi obrů, dračí dech, dobývání bran a klasický turnaj. Ke klání vyzývala vždy jedna družina ostatní dvě družiny a vsázela do hry jeden či dva Rytířské prapory. Král Artuš provázel děti, dokud nebyl zaklet zlou čarodějkou Morganou. Její kletbu mohla zlomit jen síla Svatého grálu. Proto se jej všichni rytíři vydali hledat. První výprava za Svatým grálem vedla k příbytku kouzelníka Merlina. Děti ho bohužel již nezastihly naživu, Morgana zabila i jeho. Ale promluvil k nim jeho duch a na pomoc jim daroval kouzelné kameny. Protože jsou kouzelníci prohnaní a nikomu nedají nic zadarmo, musely je děti vykoupit vzácnými Rytířskými a Královskými prapory. Druhá výprava za Svatým grálem byla plná nástrah a úkolů, ale díky kouzelným kamenům je rytíři hravě zvládli. Na konci však nenašli Merlina, ale proradnou čarodějnici Morganu, kterou přemohli zbylými kouzelnými kameny. Museli se vypravit na další výpravu, na jejímž konci je čekal Svatý grál. K jeho získání museli rozluštit hádanku. Krále Artuše zachránili a za jeho záchranu byli bohatě odměněni. Mohlo se tedy slavit s písní na rtech u slavnostního táborového ohně.

Jana Tíková, Petra Tíková


POmájový sportovní minimaraton

05.06.2020

 

Jubilejní 20. ročník Májového sportovního minimaratonu nemohl vzhledem k pandemii COVID-19 proběhnout v tradičním termínu 8. 5., jak tomu bylo posledních 19 let. Uspořádali jsme jej tedy v neděli 21. 6. a zakončili jsme takto opravdu nezvyklý cvičební rok. V podvečerním čase se v sokolovně sešly ženy, které si chtěly před letní sezónou ještě zacvičit. První lekce měla název jednoduchý a výstižný. Kondička. Cvičitelka Maruška prověřila fyzickou kondici všech přítomných při náročném posilování problematických partií. Ve druhé lekci došlo na pokračování Medicíny v tanci. Před 2 lety se ženy věnovaly pohybu, který vycházel z čínské medicíny. Letos se cvičitelka Irča zaměřila na dráhu srdce a na stravování podle ročních období. Třetí lekce byla zaměřena na posilování a balanční cvičení, které zpevňuje střed těla. Cvičení s overbally, které ženy s cvičitelkou Olčou absolvovaly, bylo stručným návodem, jak malé míče využít i při cvičení doma. Po závěrečném protažení všechny účastnice domů odcházely výborně naladěny.


Noc sokoloven 12. 6.

03.06.2020

Letos byla Noc sokoloven přesunuta z podzimního termínu na pátek 12. 6., a tak jsme ji pojali jako rozloučení s tímto netradičním cvičebním rokem. V pátek odpoledne bylo slunečné a velmi teplé počasí. U sokolovny se sešlo 28 dětí, pro které si cvičitelky a cvičitelé připravili 9 stanovišť s různými úkoly. Děti, ty nejmenší s rodiči nebo prarodiči, je postupně plnily. Některé úkoly byly zaměřené na obratnost – házení létacím talířem na cíl, slalom s míčkem na lžíci, překážková dráha... Jiné prověřily paměť, logické myšlení nebo odhad. Jednu disciplínu připravila dvě děvčata z tanečního oddílu. Poté cvičitelky rozdělaly oheň a všichni si opekli něco dobrého k snědku. Jeden chlapec přinesl pro ostatní vlastnoručně upečený perník a jedna cvičitelka dobrý meloun. A protože tématem letošní Noci sokoloven bylo ztvárnění loga Sokola, děti jej složily jako maxipuzzle. Na závěr příjemně stráveného odpoledne všechny děti dostaly malý dárek. Děti odešly domů a večer přišli do sokolovny dospělí. Posezení u ohně bylo milé, všichni se rádi viděli. Připravené bylo malé občerstvení, a tak až do půlnoci si všichni povídali a také zpívali. Byla teplá letní noc a domů nikomu se moc nechtělo.


Sokolský Atletcup

31.05.2020

Díky rozvolňovacím opatřením jsme tak mohli uskutečnit 31. 5., tedy jako tradičně poslední květnovou neděli, 5. ročník Sokolského Atletcupu. Po prezenci se soutěžící rozcvičili a pak nastoupili k slavnostnímu zahájení. Starostka jednoty Olga Holoubková přítomné přivítala, ředitelka závodu Jitka Kotálová vysvětlila pravidla a osvětlila organizaci. V letošním roce změřilo síly v  jednotlivých věkových kategoriích 51 dětí a dospělých. Jsme rádi, že ani tentokrát nevynechaly možnost závodit cvičitelky a maminky. Na programu byly 4 disciplíny - sprint, skok daleký, hod míčkem a překážková dráha. Dospělí měli mít 2 disciplíny navíc – sprint s pingpongovým míčkem a vrh koulí. Protože však bylo od rána zataženo a chladno a předpověď varovala před deštěm, závěrečné bonusové disciplíny jsme vynechali. Počasí naštěstí vydrželo – pršet začalo až v samotném závěru závodů. Proto vyhlášení výsledků probíhalo v sokolovně. Všichni soutěžící dostali diplom a drobnou odměnu, vítězové samozřejmě medaili a hodnotnější ceny. Atmosféra závodů byla jako vždy báječná, fandit přišlo hodně rodičů a prarodičů.

V jednotlivých kategoriích zvítězili: Předškolní děti – Valérie Boňko; 1. + 2. třída – Anna Cihlářová a Justin Čikala; 3. + 4. třída – Nela Matějková a Karel Čikala; 5. až 8. třída – Veronika Volfová a Ondřej Mokrý; Dorostenky a ženy – Miroslava Přibová.


Naši furianti

08.03.2020

Dne 1. 1. 2005 sloučením tří sokolských žup působících na jihu Čech - Jeronýmovy, Husovy a Jana Žižky z Trocnova - vznikla Sokolská župa Jihočeská. K tomuto půlkulatému výročí Předsednictvo župy pozvalo sokolské ochotníky z Divadla pod Petřínem Sokol Kampa, kteří v režii br. Bohumila Gondíka nastudovali Stroupežnického komedii z jihočeského venkova Naši furianti. Jejich představení mělo svou premiéru v Národním divadle, kdy v roce 2018 zahajovalo XVI. všesokolský slet. A tak se v neděli 8. 3. sjelo do Č. Budějovic několik stovek diváků a divadelní sál Metropol ožil. Z Volyně nás jelo 55. Někteří svými auty, ale hlavně objednaným autobusem. Zážitek z divadla byl opravdu velmi pěkný, herecké výkony jsme obdivovali a na závěr hodně tleskali. Došlo také na setkání se sokolskými přáteli z jiných jednot a na příjemné popovídání. A protože tato neděle připadla na Mezinárodní den žen, všechny ženy, které jely autobusem, dostaly malou kytičku. Na tomto místě velice děkujeme majitelkám dvou volyňských květinářství, paní Holečkové a paní Mazancové, které nám květiny věnovaly.


...archiv novinek