Sokolský příměstský tábor 7.-11. 8. 2023

15.03.2023

Opět pořádáme příměstský tábor, který je určen pro děti od 7 do 15 let.

Zajímavý program: aktivity v sokolovně i venku (seznamovací hry, pohybové hry, míčové hry a jiné kolektivní sporty, základy atletiky a sportovní gymnastiky, posilování, rébusy, stolní hry, malování a tvoření + v pátek odpoledne táborák a rozloučení s táborem), jednodenní výlet do okolí Volyně nebo na Šumavu, dle zájmu pro starší děti cyklovýlet do okolí Volyně, zajímavé osobnosti, vedoucí se zkušenostmi a s odpovídajícím vzděláním (cvičitel/ka všestrannosti, trenér/ka sportovní gymnastiky, FTVS UK Praha, Taneční konzervatoř Praha).

Strava: dopolední svačina v sokolovně (ovoce, pečivo apod.), oběd ve školní jídelně (polévka, hlavní jídlo), pití v sokolovně po celý den (voda, šťáva, čaj).

Cena: základní cena = 2.200 Kč, dítě, které má zaplacené příspěvky na r. 2023 = sleva 1.000 Kč; dítě, které nemá zaplacené příspěvky na r. 2023 = zdarma cvičení v 1 oddíle od září do konce kalendářního roku.

Přihlášky: posílejte na volyne@sokol.eu nebo volejte na tel. číslo 728 117 969 – uveďte jméno a příjmení dítěte, jeho věk a své tel. číslo = v květnu Vám pošleme závaznou přihlášku a další informace.


Správce sokolovny

10.02.2023

Hledáme odpovědné správce sokolovny. Nabízíme byt přímo v sokolovně. Nástup – květen 2023. Pro více informací volejte na tel. číslo 728 117 969 nebo pište na volyne@sokol.eu.


Návrat sokolů

08.01.2023

Děkujeme všem členkám, členům a všem dalším příznivcům volyňského Sokola a sokolovny za příspěvky, které "přilétly" v r. 2022. Děkujeme za vzkazy, které posíláte sokolům, děkujeme za verše. Všechny sochy jsou již odlity a čekají na to, až je v příštím roce umístíme na sokolovnu.

Prosíme, pomozte sokolům opět vzlétnout. Hledáme prostředky na jejich umístění. Jsme si jisti, že s Vaší pomocí budou zanedlouho opět zdobit volyňskou sokolovnu. Č. účtu: 0681086339/0800, VS: 2107192912, text: chcete-li, napište novým sokolům vzkaz, kontakt: 728 117 969, volyne@sokol.eu.

Jednota uvažovala o pořízení vlastní tělocvičny již v r. 1892. Tehdy od studujících z města dostala prvý dar na stavbu sokolovny, a to 10 zlatých. Ke koupi pozemku došlo 3. 12. 1919, byl ustaven stavební odbor, pořádaly se sbírky. Sokolovna byla otevřena 21. 7. 1929. Autorem zajímavé stavby je arch. František Průša, žák Josipa Plečnika. Zdarma projektoval, osobně dozíral, obstarával, udělal vnější i vnitřní výzdobu, včetně soch sokolů. Při opravě střechy v r. 2021 bylo nutné sejmout sochy sokolů, které ji zdobily 92 let. Kvůli jejich poškození je nelze vrátit zpět. O ozdobu sokolovny přijít nechceme, proto necháváme zhotovit repliky. Jde o osm soch (čtyři levé a čtyři pravé, liší se natočením hlavy). Je nutné opravit dvě sochy, podle kterých vzniknou dvě formy. Jedna socha bude stát 44.500 Kč. To je nad naše finanční možnosti. Vyhlašujeme tedy sbírku, která má pomoci náročnou akci uskutečnit

Na sokoly v r. 2022 přispěli: Britex, s. r. o.; Elektro Rubeš; Elektro Villner; Metal zámečnictví, s. r. o.; Milfa Glass; Kosmetický salon Neva – Šejnová Vendulka; Šumava, a. s. Nišovice; Tescoma Villnerová a dále 55 jednotlivých osob či celých rodin z Volyně a okolních obcí, Prahy, Červeného Kostelce, Kájova, Rodvínova, Korýtka, dokonce i ze Švýcarska.

 Vzkazy

·       Ať sokol vzlétne a najde tu správnou cestu.

·       Ať se máme z LDNky na co koukat.

·       Ať vzlétnou!

·       Až zas na střeše sokoly uvidíme, s radostí si v sokolovně zacvičíme, sokol k naší budově patří, to ví všichni, sestry i bratři.

·       Posíláme penízky našim sokolům jako pozdrav od paní Kahovcové, naší babičky, určitě by přispěla a byla ráda, že tak činíme my!

·       Ať všichni sokoli opět brzy vzlétnou a už nikdy neuletí!!!

·       K. na nový sokoly.

·       Příspěvek na křídlo sokola.

·       Sokolu zdar!

·       Přeji hodně úspěchů v dalších letech.

·       Věříme, že si křídla nepolámou.

·       Vzletem sokolím kupředu!

·       Ať co nejdříve dosednou a už nikdy neuletí!


Výzva 160

31.12.2022

Loni jsme si připomněli 160. výročí založení Sokola (16. 2. 1862). Inspirovali jsme se akcí Komise turistiky při Odboru všestrannosti ČOS a od července jsme pátrali po kulturním, tělovýchovném a historickém odkazu, který nám sokolové zanechali. Úkolem bylo na cestách objevit místo či objekt spojený se Sokolem – sokolovna, venkovní sportoviště, pomník, památník, pamětní deska, umělecký objekt, park, náměstí, ulice, hostinec apod. Při té příležitosti jsme si rovněž uvědomili, že je jen málo měst, ve kterých chybí pojmenování „Sokolská“, „Fügnerova“ či „Tyršova“.

Drobnou odměnou jsme ocenili dvě rodiny. Byla to rodina Koubových za fotografie sokoloven ve Strakonicích, Domažlicích a Znojmě. Dále to byli Valentovi, kteří poslali fotografie sokolovny v Kolíně a sokolského domu v Domažlicích. Z letních toulek našich sokolek a sokolů máme fotografie, na nichž jsou sokolovny (Sázava, Křesetice, Čáslav, Přibyslav, Ledeč nad Sázavou, Lipnice nad Sázavou, Tábor, Písek, Poděbrady), ulice Tyršova (Benešov, Děčín, Přibyslav, Tábor, Písek, Poděbrady, Volyně), Fügnerova (Tábor) a Pecháčkova (Přibyslav), Tyršovo nábřeží (Ledeč nad Sázavou) a Tyršovy sady (Pardubice), dále pamětní desky (Chlístovice) a Žižkova mohyla u Žižkova Pole, na jejíž stavbu věnovaly peníze desítky sokolských jednot z celé republiky a jsou na mohyle vyjmenovány.


Sokolská kapka krve

31.12.2022

Darovaná krev denně zachraňuje lidské životy. Nikdo dosud nevymyslel, jak tuto červenou tekutinu nahradit. Do Sokolské kapky krve se může zapojit každý člen Sokola a ani nečlenové nebudou odmítnuti. Každý dárce dostane odznak a 4 jednoty s nejvyšším počtem odběrů věcné odměny. Největší odměnou všem bude ale vědomí, že možná jejich krev někomu zachránila zdraví či život. S nápadem přišel v r. 2016 lékař Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a člen Sokola Vít Jakoubek. Měla to být aktivita pro několik přátel. Projekt se však rozšířil po celé republice, zvýšil povědomí o nutnosti krev darovat a získal nové dárce. Stále stoupá počet těch, kteří se do projektu zapojili. V r. 2019 darovalo krev již 230 dárců ze 49 jednot při 606 odběrech.

Od r. 2020 se do projektu zapojujeme. Jste-li i Vy rozhdnuti darovat krev (či ji pravidelně darujete), napište nám, kdy a kolik krve jste darovali. Možná jezdíte samostatně. Můžeme se také domluvit a jet společně. Ze Strakonic jezdí zdarma svozový autobus do Č. Budějovic. V r. 2022 darovalo 5 žen a 1 muž krev celkem 9x. Naše jednota se umístila na 18.-20. místě z 56 zúčastněných jednot. Děkujeme.


...archiv novinek