POmájový sportovní minimaraton

05.06.2020

Jubilejní 20. ročník Májového sportovního minimaratonu nemohl vzhledem k pandemii COVID-19 proběhnout v tradičním termínu 8. 5., jak tomu bylo posledních 19 let. Uspořádali jsme jej tedy v neděli 21. 6. a zakončili jsme takto opravdu nezvyklý cvičební rok. V podvečerním čase se v sokolovně sešly ženy, které si chtěly před letní sezónou ještě zacvičit. První lekce měla název jednoduchý a výstižný. Kondička. Cvičitelka Maruška prověřila fyzickou kondici všech přítomných při náročném posilování problematických partií. Ve druhé lekci došlo na pokračování Medicíny v tanci. Před 2 lety se ženy věnovaly pohybu, který vycházel z čínské medicíny. Letos se cvičitelka Irča zaměřila na dráhu srdce a na stravování podle ročních období. Třetí lekce byla zaměřena na posilování a balanční cvičení, které zpevňuje střed těla. Cvičení s overbally, které ženy s cvičitelkou Olčou absolvovaly, bylo stručným návodem, jak malé míče využít i při cvičení doma. Po závěrečném protažení všechny účastnice domů odcházely výborně naladěny.


Noc sokoloven 12. 6.

03.06.2020

Letos byla Noc sokoloven přesunuta z podzimního termínu na pátek 12. 6., a tak jsme ji pojali jako rozloučení s tímto netradičním cvičebním rokem. V pátek odpoledne bylo slunečné a velmi teplé počasí. U sokolovny se sešlo 28 dětí, pro které si cvičitelky a cvičitelé připravili 9 stanovišť s různými úkoly. Děti, ty nejmenší s rodiči nebo prarodiči, je postupně plnily. Některé úkoly byly zaměřené na obratnost – házení létacím talířem na cíl, slalom s míčkem na lžíci, překážková dráha... Jiné prověřily paměť, logické myšlení nebo odhad. Jednu disciplínu připravila dvě děvčata z tanečního oddílu. Poté cvičitelky rozdělaly oheň a všichni si opekli něco dobrého k snědku. Jeden chlapec přinesl pro ostatní vlastnoručně upečený perník a jedna cvičitelka dobrý meloun. A protože tématem letošní Noci sokoloven bylo ztvárnění loga Sokola, děti jej složily jako maxipuzzle. Na závěr příjemně stráveného odpoledne všechny děti dostaly malý dárek. Děti odešly domů a večer přišli do sokolovny dospělí. Posezení u ohně bylo milé, všichni se rádi viděli. Připravené bylo malé občerstvení, a tak až do půlnoci si všichni povídali a také zpívali. Byla teplá letní noc a domů nikomu se moc nechtělo.


Sokolský Atletcup

31.05.2020

Díky rozvolňovacím opatřením jsme tak mohli uskutečnit 31. 5., tedy jako tradičně poslední květnovou neděli, 5. ročník Sokolského Atletcupu. Po prezenci se soutěžící rozcvičili a pak nastoupili k slavnostnímu zahájení. Starostka jednoty Olga Holoubková přítomné přivítala, ředitelka závodu Jitka Kotálová vysvětlila pravidla a osvětlila organizaci. V letošním roce změřilo síly v  jednotlivých věkových kategoriích 51 dětí a dospělých. Jsme rádi, že ani tentokrát nevynechaly možnost závodit cvičitelky a maminky. Na programu byly 4 disciplíny - sprint, skok daleký, hod míčkem a překážková dráha. Dospělí měli mít 2 disciplíny navíc – sprint s pingpongovým míčkem a vrh koulí. Protože však bylo od rána zataženo a chladno a předpověď varovala před deštěm, závěrečné bonusové disciplíny jsme vynechali. Počasí naštěstí vydrželo – pršet začalo až v samotném závěru závodů. Proto vyhlášení výsledků probíhalo v sokolovně. Všichni soutěžící dostali diplom a drobnou odměnu, vítězové samozřejmě medaili a hodnotnější ceny. Atmosféra závodů byla jako vždy báječná, fandit přišlo hodně rodičů a prarodičů.

V jednotlivých kategoriích zvítězili: Předškolní děti – Valérie Boňko; 1. + 2. třída – Anna Cihlářová a Justin Čikala; 3. + 4. třída – Nela Matějková a Karel Čikala; 5. až 8. třída – Veronika Volfová a Ondřej Mokrý; Dorostenky a ženy – Miroslava Přibová.


Naši furianti

08.03.2020

Dne 1. 1. 2005 sloučením tří sokolských žup působících na jihu Čech - Jeronýmovy, Husovy a Jana Žižky z Trocnova - vznikla Sokolská župa Jihočeská. K tomuto půlkulatému výročí Předsednictvo župy pozvalo sokolské ochotníky z Divadla pod Petřínem Sokol Kampa, kteří v režii br. Bohumila Gondíka nastudovali Stroupežnického komedii z jihočeského venkova Naši furianti. Jejich představení mělo svou premiéru v Národním divadle, kdy v roce 2018 zahajovalo XVI. všesokolský slet. A tak se v neděli 8. 3. sjelo do Č. Budějovic několik stovek diváků a divadelní sál Metropol ožil. Z Volyně nás jelo 55. Někteří svými auty, ale hlavně objednaným autobusem. Zážitek z divadla byl opravdu velmi pěkný, herecké výkony jsme obdivovali a na závěr hodně tleskali. Došlo také na setkání se sokolskými přáteli z jiných jednot a na příjemné popovídání. A protože tato neděle připadla na Mezinárodní den žen, všechny ženy, které jely autobusem, dostaly malou kytičku. Na tomto místě velice děkujeme majitelkám dvou volyňských květinářství, paní Holečkové a paní Mazancové, které nám květiny věnovaly.


Atletický oddíl - přespávačka

07.03.2020

Cvičitelky oddílu atletiky uspořádaly pro děti, stejně jako loni, „Přespávačku“. A tak se 28. 2. v podvečer sešlo v sokolovně 26 nadšených menších i větších dětí z obou oddílů atletiky. První dvě hodiny byly věnovány cvičení. Na své si přišla atletika, sportovní gymnastika i pohybové hry. Poté bylo potřeba doplnit energii, takže se ke slovu dostaly zásoby donesené z domova. Posilněné děti se následně rozdělily do tří skupin a vydaly se na zajímavou „bojovku“. Pomocí nelehkých šifer, hádanek, mapek a rébusů prošly celou sokolovnou. Na konci trasy je čekala za jejich snahu sladká odměna. To už se také blížila desátá hodina večerní a s ní čas připravit si věci na spaní. Nastalo velké přesouvání žíněnek, vybalování spacáků a připravování pelíšků. Avšak spánek nikoho rozhodně nečekal. Konečně totiž přišla nejoblíbenější část večera – volná zábava. Děti hrály karty, házely si míčem, zpívaly si své oblíbené písničky a hrály na kytary. O půlnoci se ale už všichni museli pěkně zachumlat do spacáků. Zatímco menší děti usnuly okamžitě, starším to trvalo trochu déle. Musely si přece dovyprávět nejrůznější zážitky. Ráno si všichni pochutnali na snídani, sbalili spacáky, uklidili tělocvičnu a pomalu se rozešli domů. A začali se těšit na příští přespávačku.


Novoroční turnaj ve vybíjené

15.01.2020

V podvečer 11. února 2020 jsme v naší sokolovně přivítali hosty z pionýrské organizace Střelka při ZŠ a MŠ Čestice. Letos jsme totiž novoroční vybíjenou pojali jako turnaj mezi našimi dětmi a dětmi ze Střelky. Věděli jsme, že nás čeká silný soupeř. Děti ze Střelky trénují hru celý rok a v rámci Pionýra jezdí na turnaje. Zatímco my se věnujeme hlavně atletice a sportovní gymnastice a vybíjenou nehrajeme téměř vůbec. Ale věřili jsme, že našim děvčatům a chlapcům se i tak turnaj bude líbit a možná se pro ně stane motivací pro trénování této oblíbené hry. Nasadili jsme dvě družstva mladšího žactva a jedno družstvo staršího žactva. Střelka měla v obou kategoriích po jednom družstvu. Naše menší děti podlehly v obou zápasech Střelce. Naše starší žactvo se v prvním zápase nedalo zastrašit a s přehledem zvítězilo. Poté se děti rozhodly, že si zahrají ještě po jednom zápase v každé kategorii. Úspěšnější byla Střelka, ale sokolky a sokoli se již soupeři začali vyrovnávat a vítězství tak snadno nedarovali. Velkou oporou našim byli maminky a tatínkové, kteří ohromně fandili. Na závěr všichni soutěžící dostali drobné ceny a výborný dort, který upekla cvičitelka Magda.


Župní přebory v plavání

11.01.2020

Župní přebory v plavání uspořádala 11. 1. z pověření  Sokolské župy Jihočeské T.J. Sokol Strakonice. Na předškolní děti a mladší žactvo čekalo 25 m, starší žactvo plavalo 50 m, dorost musel stejně jako dospělí zvládnout 100 m. Z naší jednoty se zúčastnilo přeborů 13 soutěžících. Jako každý rok se nám ani letos nevyhnuly zdravotní komplikace, a tak několik přihlášených šikovných dětí nemohlo na závody jet. Většina dětí se rovněž přihlásila do tradičních štafet plavaných mimo závod. Štafety startují v kategorii, ve které je nejstarší soutěžící. Obě naše štafety tedy byly ve velké nevýhodě, což dětem to nevadilo, protože plavaly pro radost. Naše čistě dívčí štafeta (Cihlářová, Vančurová, Homolková, Volfová) tak startovala za Žákyně IV a druhá smíšená (Bergerová, Karasová, Zelinka, Zahradník) za Žactvo III. Při čekání na výsledky si děti užily volného plavání a dovádění v obou bazénech.

Výsledky: Ml. žákyně I = Amálie Novotná – 7., Anna Cihlářová – 22., Alexandra Boňko – 26., Vanesa Petříková – 31. místo; Ml. žákyně II = Nela Bergerová – 10., Ester Vančurová – 11., Anna Němcová – 12. místo; St. žákyně III = Magdaléna Homolková – 12., Ivana Karasová – 26. místo;  St. žákyně IV = Veronika Volfová – 9. místo; Ml. žáci I = Richard Zelinka – 3. místo; St. žáci III = Kristian M. Zahradník – 6., Vojtěch Hodač – 7. místo


Oslavy - 150 let jednoty a 90 let sokolovny

09.05.2019

V letošním roce naše Tělocvičná jednota Sokol Volyně oslavovala dvě kulatá výročí. Uplynulo 150 let od jejího založení a 90 let od postavení sokolovny. Oslavy probíhaly od 10. do 12. 5. 2019. V pátek se konala vernisáž výstavy "Silou lví, vzletem sokolím", na kterou přišlo hodně lidí. Pracovníci muzea nám připravili velmi pěknou expozici s mnoha fotografiemi, zajímavými dokumenty, kroji, náčiním atd. Donedávna si nikdo z nás nebyl jistý přesným datem založení jednoty. Teprve několik dní před vernisáží vedoucí muzea p. K. Skalický našel článek, který dokazuje, že sokolská jednota ve Volyni byla založena 16. 9. 1869. Příjemnou atmosféru vernisáže umocnil hudební doprovod a zpěv dětí pod vedením manželů Hartlových a chutné občerstvení, které připravily ženy z oddílu volejbalu. Sobota byla hlavním dnem oslav. Již od dopoledne byla sokolovna otevřena návštěvníkům, kteří si mohli prohlédnout výstavu zaměřenou na současnou činnost jednoty. Rovněž zajímavé byly panely zapůjčené od Vzdělavatelského odboru ČOS. Ty se týkaly historie sletů a Sokolské stráže. Oba výstavní sály provoněly květy šeříku. Na uvítanou si každý mohl vzít perníček s logem Sokola a zakoupit upomínkové předměty. Lidí stále přibývalo a zdálo se, že se do sálu ani nevejdou. Napětí rostlo, účinkující byli připraveni. Krátce po třetí hodině zazněly fanfáry a poté za zvuků sokolských pochodů sálem prošli praporečníci s historickými prapory, děti v historických cvičebních úborech a zástupci oddílů. Praporečníci, starostka jednoty a významní hosté vystoupili na jeviště, které jsme se při příležitosti oslav rozhodli opravit. Pod mnoha vrstvami oranžové, bílé a žluté barvy se objevila původní modrá výmalba a my se ji rozhodli zachovat. Všichni tedy viděli jeviště tak, jak jej naši předkové před 90 lety vymalovali. Proběhlo slavnostní zahájení, představení nového praporu vč. jeho požehnání volyňským farářem p. Löfellmannem a připnutí pamětní stuhy Předsednictva ČOS, ocenění cvičitelek a cvičitelů. Poté se rozběhl bohatý program, ve kterém vystoupily prakticky všechny oddíly všestrannosti. Např. Oddíl Žactvo - tanec předvedl choreografii na píseň Cizí zeď a děti vyzvaly diváky, aby nám na vyrobenou "zeď" pod jevištěm napsali milé vzkazy. A opravdu - večer byla naše "zeď", kterou máme schovanou na památku, zcela popsaná - Miluji Sokol, Sokol je nejlepší atd. atd.  Akademii zakončilo starší žactvo ukázkou sletové skladby Cirkus, kdy v jejím samotném závěru složilo jako puzzle logo Sokola. Akademií ale oslavy neskončily. Sál jsme připravili k večernímu posezení při hudbě a tanci. V deset hodin večer čekal na všechny překrásný ohňostroj - na sokolovně svítila číslice 90, nebe bylo ozářené a vypadalo to, jako kdyby hvězdy padaly na sokolovnu a na nás všechny. Sokolovna ožila ještě v neděli odpoledne. Naši pozvánku na otevřené cvičební hodiny přijaly hlavně místní děti, které si přišly vyzkoušet sportovní gymnastiku, atletiku, pohybové hry, volejbal a stolní tenis. Je po oslavách. Jsme šťastní, že slyšíme je slova chvály, a zároveň jsme trochu smutní, že slavnostní víkend tak rychle uběhl. Máme chuť si jej zopakovat, abychom si vše mohli ještě jednou prožít a vzpomínky lépe vtisknout do paměti. A sobotní déšť? Však volyňskému Sokolu pršelo štěstí.


Naše poděkování

01.01.2018

Naše velké díky patří všem, kteří nás podporují - dotacemi a granty, příspěvky, sponzorskými dary, pomocí při akcích a každodenní činnosti.

Město Volyně

MŠMT ČR

Jihočeský kraj

Česká obec sokolská

Rohde a Schwarz Vimperk

Elsa Elektro Písek

Řeznictví-uzenářství Staněk Volyně

Jatky Hradský Strakonice

Catering Luboš Šrámek

Kovovýroba Vlastimil Ryneš

Pavel Fajnor

Aptar Čkyně, s. r. o.

Šumava, a. s. Nišovice, Ing. Hana Harantová - ředitelka

AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o., Praha 4 - Nusle

Jan Čupa

doc. Ing.  Josef Plechatý, CSc.

 


Zajímavé odkazy

03.12.2017

www.sokol.eu

www.zupajihoceska.cz

www.volyne.eu

www.volyne.info


Pronájem letního tábořiště

08.07.2017

Naše jednota nabízí pronájem letního tábořiště včetně základního vybavení s kapacitou 50 osob. Lokalita se nachází pod vrchem Bethán v blízkosti obce Malenice na Volyňkou. Tábořiště je situované u okraje lesa, s volným přístupem na louku a k řece vzdálené 20 m. K dispozici je dřevěný srub s kuchyní a jídelnou, 25 podsadových stanů s molitanovými matracemi, studna s užitkovou vodou, pitnou vodu je nutné zajistit formou dovážky. Cena dohodou dle délky pronájmu a počtu osob. Bližší informace: Jana Tíková – 722 921 846, jana.tikova@centrum.cz, Petra Tíková – 721 502 161, petra.tikova@seznam.cz.