Ještě týden můžou Volyňáci okukovat poklady z archivu muzea. K vidění jsou obrazy, plastiky, lidový nábytek, keramika i staré tisky, plakáty a dokumenty. Výstava dokládá různé restaurátorské postupy a přístupy. „Restaurování a konzervování prakticky čehokoliv ?z našich sbírek je pro nás prioritou, protože v minulosti tomu nebyla dávána důležitost,“ řekl Karel Skalický, ředitel volyňského muzea, které úspěšně spolupracuje s restaurátorskými školami, a práce pak vyjdou na čtvrtinu běžných nákladů.
Příkladem je třeba dřevěná madona z počátku 17. století. Pochází z některého z kostelů v okolí Volyně. Restaurátoři na ní zachovali novodobější polychromii, protože na základě rentgenových snímků zjistili, že původní je dochována jen torzovitě. To dokazuje malá sonda na plastice.
Z vystavovaných předmětů je možné vyzdvihnout i slavný Mathioliho herbář. Tisk z 16. století vážící přes dva kilogramy zachycuje tehdy známé byliny v kolorované podobě. Jde o vůbec nejstarší tištěný herbář na českém území ?z roku 1596. Pochází z knihovny F.X. Chanovského, šlechtice na zámku v Němčicích. Jeho knihovnu získalo muzeum z větší části do sbírek.Zajímavostí je i dvoumetrový spolkový prapor z roku 1882, na němž restaurátoři obnovili jak textilní části, tak olejomalbu. Jde o prapor živnostenského společenstva, původně praporec ševců. Na jedné straně je svatá Barbora, na druhé Anděl Strážce.
Více si přečtěte na stránkách Deníku.

Komentáře