Lety prověřenou výlohu teď oživila kartonová Audrey Hepburn a interiér staré filmové plakáty. Podnik Panoptikum přinesl do Volyně něco, co tu ještě nebylo – opravdovou kavárnu moderního střihu. Teď rozjíždí další novinku – dobročinný bazar.

Jak už to tak bývá, do nejistého podniku se vrhli lidé, kteří ve Volyni nevyrostli. „Bratr tu studuje a díky tomu jsme to tu našli,“ vysvětluje třiadvacetiletá Markéta, která se se svým polským přítelem Jakubem přestěhovala do Volyně přímo z britské metropole.

Jejich kavárna vytvořila ve městě nový prostor, kam se dá zajít i přes den jen tak na kafe nebo domácí limonádu. Mladí kavárníci ale zatím bojují s tradičním volyňským ostychem a nedůvěře vůči novinkým. „Často musíme vysvětlovat, že už nejsme cukrárna, která tu byla před námi. Samozřejmě ale sladkosti ke kávě máme, ale narozdíl od cukráren máme třeba i alkohol,“ říká Markéta po víc než čtvrt roce fungování

Odvážný repertoár nápojů doplňují komornější koncerty na dvorku, promítání cestovatelských fotek a další speciální akce. „Plánujeme charitativní bleší trh a doufáme, že sem někdo se svými věcmi přijde,“ dodává kavárnice, která zároveň vyrábí brože a zapsala se na místní Vyšší odbornou školu.

A charitativní bazar se už začíná plnit. Od konce července se sbírají v kavárně věci, které se budou prodávat poslední týden prázdnin.

panoptikumbaar

 

Komentáře