logo


||| menu
úvod
saunování
dětská sauna
ceník
kniha návštěv

O SAUNOVÁNÍ


Dobré rady pro saunování.

Délka pobytu v sauně je individuální záležitostí, měla by se řídit hlavně subjektivními pocity. Ve chvíli, kdy člověka začínají pálit boltce uší, špička nosu, lícní kosti, bradavky, konečky prstů nebo se zhoršuje dýchání, je nejvhodnější čas na odchod ze sauny nebo k přemístění na nižší lavici. Teoreticky by měl člověk vydržet v horku kolem 15–20 minut. Teprve pak se totiž teplota tělesného jádra zvýši asi o 1,5–2 °C a začíná proces ničení choroboplodných zárodků a virů.

Nejlepší poloha je vleže, případně vsedě s chodidly na stejné lavici (asi ve stejné výšce, jako sedíme). Při sezení jako na běžné židli je totiž rozdíl teplot mezi chodidly a hlavou saunujícího se člověka příliš velký a pro lidský organismus nepřirozený, jeho důsledkem mohou být závratě nebo bolest hlavy.

Do ochlazovací lázně se ponořujte zvolna, aby nedošlo k prudkému zvýšení krevního tlaku. Toto doporučení se netýká jen starších osob, ale i některých sportovců. Skokový nárůst tlaku totiž může způsobit protržení narušené nebo jinak oslabené cévní stěny s následkem nebezpečného výronu krve.

Kdy je saunování nejvhodnější

  • před večeří nebo zhruba dvě hodiny po večeři před spaním
  • jako předehřátí před masáží
  • při prevenci viróz a nemocí z nachlazení
  • po domluvě s lékařem u přetrénovaných nebo přepracovaných osob
  • saunujete-li se před obědem nebo během dne, je dobré si 2–3 hodiny zdřímnout nebo alespoň odpočinout

Kdy je saunování nevhodné nebo zakázané

  • po nadměrně vyčerpávající tělesné nebo duševní námaze
  • po vydatném jídle nebo nalačno
  • po zápase sportovců, kteří se vzájemně kontaktují (box, karate, judo, fotbal, hokej apod.) – saunovat se je možné až po 24 hodinách
  • při virózách nebo zánětlivých onemocněních
  • u žen v období menstruace nebo v těhotenství

Pozor! Na spalování tuků saunování nemá příliš vliv, dochází při něm pouze k úbytku váhy způsobenému vypocením tekutin.

Aroma v sauně

Účinek tohoto nového fenoménu saunování je založen na kladném vlivu čichových vjemů na psychiku člověka. Tuto funkci zabezpečuje automatická dávkovací pumpa esencí, která smísí vodu s vonným koncentrátem. Tepelný šok a následné provonění prohřívárny realizuje pumpa pomocí nerezové trysky (spršky) umístěné nad lávovými kameny topidla, intenzitu vůně a časové intervaly lze regulovat. Jednou z posledních novinek, kterou lze pořídit již i na českém trhu, je takzvaná bylinná sauna, která využívá nový typ kamen s vestavěnou miskou na vonné esence a mimo jiné podporuje léčbu onemocní průdušek. Jinak samozřejmně lze používat esence přidávané do vody na polévání kamenů na topidle v sauně.

Co dovedou vůně

  • Borovice dezinfikuje, čistí vzduch, uvolňuje při rýmě a nachlazení.
  • Citron zlepšuje průchodnost dýchacích cest, snižuje tlak krve, pomáhá při bolestech hlavy, urychluje metabolismus, čistí pleť.
  • Eukalypt snižuje horečku, podporuje imunitu, má protivirové účinky, urychluje hojení, zmenšuje problémy při bronchitidě, senné rýmě a zánětech čelních dutin.
  • Heřmánek uvolňuje, uklidňuje, podporuje krvetvorbu (zvyšuje procento červených krvinek, takže podporuje obranyschopnost organismu).
  • Máta peprná zabírá na žaludeční potíže, povzbuzuje činnost mozku.
  • Meduňka působí jako antidepresivum, snižuje horečku, zlepšuje zažívání.
  • Smrk posiluje nervy, podporuje krevní oběh, pomáhá při chřipce a nastydnutí a má protizánětlivé účinky.

Děti od 3 let výše se mohou saunovat...
Dolní věková hranice dětí pro saunování není přesně stanovena, ale dá se říci, že je to doba, když jsou již vybaveny z hlediska tělesné pohyblivosti a stability termoregulace. Obvykle to bývá v třetím roce věku, ale i dříve. Takže děti od 3 let výše se mohou saunovat v rozsahu daném časovými limity a výší fyzikálních hodnot saunové lázně pro ně určené a za dozoru dospělé osoby během celého průběhu saunování.

Je známo, že Finové přinášejí své děti do sauny již za týden či za deset dnů po porodu, jakmile dítěti odpadne zaschlý pupečník. U nás jsou známy informace o několika kojencích, které rodiče přinesli do sauny již ve věku 1 až 2 měsíců. Tyto děti nejsou pochopitelně schopny samostatného pobytu v sauně a vyžadují individuální péči rodičů. Vzhledem k hygienickým a fyzikálním podmínkách veřejných saun je lépe tyto děti saunovat v domácí sauně, kde saunovou lázeň přizpůsobíme k tomuto účelu.

Pro reakce dětí v saunové lázni platí, že jejich fyziologické reakce jsou brysknější a z tohoto důvodu se v saunové lázni chovají jinak než dospělí. Zajímavé je, že při saunování nerady leží, aspoň ne tak dlouho jako dospělí. Nejraději si sednou, přitáhnou nohy k hrudníku a v této poloze „ve vajíčku“ vydrží až do konce svého saunovacího limitu. V horku také nevydrží tak dlouho jako dospělí, proto doba postačující pro jejich saunování má být o polovinu až o dvě třetiny kratší.

O dětech se tvrdí, že jejich termoregulační děje nejsou ještě plně přizpůsobeny potřebám ochrany organizmu před přehřátím a že nedodržení potřebných časových limitů saunování a jeho postupu by u nich mohlo vyvolat komplikace. Fakt je, že u dětí se objevuje prokrvení kůže a tedy i celkové prohřátí takřka o polovinu doby dříve než u dospělých. V praxi se však u saunování dětí nepotvrdila újma na termoregulačních dějích.
Saunovou lázeň děti většinou snáší dobře!

Při saunování dětí je vždy třeba:

  1. dohled dospělých nejlépe rodičů z důvodu dohledu na délku pobytu a na bezprostřední reakce dětí na saunovou lázeň,
  2. je třeba dbát, aby se saunovaly v nejnižší izotermě, kde je teplota relativně nejnižší.



||| kontakt

UT, CT - 17 - 22
PRIVAT - podle dohody


Vlasta Šimáková 605 784 316
Miroslav Šimák 725 701 898


Saunička Vlastička
Areál pekáren
Dobřanovská 74
387 01 Volyně
copyright saunička-vlastička volyně 2010 / web by brz / ms