logo


||| menu
úvod
saunování
dětská sauna
ceník
kniha návštěv

SAUNOVÁNÍ DĚTÍ


Dříve než své děti přivedete do sauny měli bychom vědět vše, co se saunováním dětí souvisí, co jim může prospět a čemu se naopak vyhýbat, aby účinek sauny byl co největší. Netrpí-li dítě projevy nějakého závažného onemocnění a je-li schopno běžných životních úkonů, zejména cvičit, běhat, plavat, koupat se v horké i chladné vodě, pak se nemusíme obávat neobvyklého prostředí sauny.

Takto schopné dítě se může bez obav i saunovat. Správné saunování obvykle nečiní samo o sobě zdravým dětem žádné potíže, rozhodně nevede ke vzniku nemoci. Máte-li v této záležitosti jasno, nic nebrání tomu, aby se začalo s dětmi saunovat.

Děti, které se pravidelně 1x týdně saunují jsou: - více otužilé
- méně nemocné
- lépe spí a jí
- jsou celkově více spokojené

  Jak vysoká teplota je v sauně?

Malé děti by měly ležet na spodní lavici při teplotách max. do 50 °C a prohřívat se kratší dobu.  Výše teploty v sauně se pohybuje v intervalu od 50 do 70°C.

  Od kdy a kdy saunovat

Finové celému světu ukázali, že saunovat lze od nejútlejšího věku dítěte až do vysokého stáří. V praxi saunování s malými dětmi se ukázalo, že děti na závěrečném okraji batolícího věku, tj. ve věku dvou a půl až tří let jsou již natolik pohyblivé a schopny vyjádřit své reakce na neobvyklé prostředí saunové lázně, že nic nebrání tomu, aby se s nimi začalo saunovat. Děti po třetím roce nevyvolávají při saunování už žádné potíže a dá se s nimi přesně komunikovat pokud se týká pocitů v průběhu jejich saunování.

Nejvhodnější doba k saunování, pokud dítě navštěvuje MŠ je v dopoledních hodinách mezi 9 až 11 hodinou a to nejlépe po krátké vycházce či nenáročné pohyblivé aktivitě. Po sauně následuje oběd a odpolední odpočinek. Pro děti starší je vhodná doba odpolední, nejpozději do 18 hod. Po saunování má následovat večeře a spánek.

Jakým způsobem probíhá saunování?

Saunování dětí má stejné fáze jako u dospělých. Dítě se svlékne donaha, neboť jen tak dosáhneme dokonalé očisty těla, osprchuje vlažnou vodou, důkladně omyje mýdlem, znovu osprchuje a utře se do ručníku, případně nechá tělo neosušené, neboť kapky vody za chůze odpadnou z povrchu kůže a pod ložní osuškou vstoupí do saunové kabiny. Na celý průběh saunování dohlíží dospělá osoba, která dbá na udržení pořádku a bezpečnost dětí.

Děti se zahřívají rychleji vhledem k tomu, že mají větší tělesný povrch než dospělí. Délka pobytu v saunové kabině je proto kratší - kojenci a batolata se prohřívají max. 5 min, větší děti max. 10 min. Ochlazování je také krátké, většinou pod vlažnou sprchou v náručí rodiče. Na závěr je možné postříkání studenější vodou. Malým stačí jediné prohřátí a osprchování, děti v mateřských školách se prohřívají a ochlazují 2x (tonizující saunování)  a školáci i 3x (relaxační saunování).

Jednotlivé fáze saunování

Úkony každé fáze stojí vůči sobě v určitém kontrastu a má tedy i rozdílný fyziologický účinek na dítě. Platí hlavní zásada: nepřekračovat časový limit jak prohřívání, tak ochlazování.

1. fáze - očista a příprava

Před vstupem do prohřívárny je vždy povinné osprchování vlažnou vodou. Dospělá osoba drží malé dítě v náručí, větší dítě sprchuje vlažnou vodou z flexibilní hadice způsobem podle Kneippa, tj. nejprve nohy, pak záda, ruce, břicho a hrudník naposled. Hlavu (zejména zátýlí) ne! Obličej se jen opláchne vodou z dlaně. Očistná fáze nesmí překročit dvě minuty.

2. fáze - pobyt v prohřívárně

Starší kojence a mladší batolata (tj. děti kolem 3 let věku) je možno již uložit na textilní podložku na lehátku, ale chránit je tělem před přímým sáláním tepla z topidla a nepřikrývat je. Dospělý sleduje reakce dítěte na vliv horka. Pokud je dítě v horku neklidné, musí být vzato do náruče. Neklid (i pláč) během expozice horka je jedinou známkou reakce dítěte na přímé působení intenzívního tepelného podnětu, proto je potřeba nejprve ochladit dítěti tvář a nosní vstup vlhkou žínkou nebo navlhčenou dlaní, případně z dlaně vytvořit stříšku před nosním vstupem (vlhká komůrka). Neklid dítěte se nemá prodlužovat a je nutno s ním odejít k ochlazení.

3. fáze - ochlazování

Ochlazení, předcházející vstupu do horka i následné po prohřátí dítěte, lze absolvovat sprchováním za použití vlažné vody a krátkého závěrečného postříknutí těla chladnou vodou (vynechává se zátýlí hlavy a obličej), anebo krátkým ponořením do vody bazénku s vynecháním ponořování hlavy.

4. fáze - ukončení

Po krátkém osprchování vlažnou vodou osušit povrch těla a vlasy. Podat nápoj (přírodní ovocnou štávu, bylinný čaj; kojence je nejlépe nakojit) a uložit ke spánku.

Délka procedury:

Čím mladší dítě, tím kratší prohřívání i ochlazení. Doba strávená v potírně podle toho kolísá do 2-3 minut v 1. roce, do 5 minut v 2. roce věku. Prodlužování prohřívání nad pět minut je u těchto dětí neúčelné, i když nevyvolává poškození dětského organizmu. Ochlazení v chladné vodě je jen vteřinové, ve vlažné vodě má trvat maximálně do 1 minuty.

Frekvence saunování: 

Když jdete do sauny poprvé, běh (cyklus) saunování (tj. 1.-4. fáze) stačí absolvovat jednou, případně jej lze ještě jednou krátce opakovat, později můžete běh opakovat až 3x;  saunovat 1x týdně plně postačuje.

K doplnění:

Uvedený způsob saunování dětí je založen na odzkoušené metodě saunování dětí ve stovkách jeslí a mateřských škol u nás v průběhu posledních 45 let a na staletých zkušenostech finských rodičů. Zahájit saunování lze v kterémkoliv ročním období. Dokonalé prohřátí chrání před působením chladu i v tuhé zimě. Fyziologická odezva dětského organizmu je okamžitá, zejména v oblasti zvýšení imunity. Po saunování je na cestu domů mít vyhovující pokrývku hlavy a obuv.



||| kontakt

UT, CT - 17 - 22
PRIVAT - podle dohody


Vlasta Šimáková 605 784 316
Miroslav Šimák 725 701 898


Saunička Vlastička
Areál pekáren
Dobřanovská 74
387 01 Volyně
copyright saunička-vlastička volyně 2010 / web by brz / ms